Povestea alfabetului în lumea experimentelor

școala altfel apr. 30, 2020

Prezentul articol propune experimente ușor de realizat, specifice vârstelor timpurii.

Pe lângă latura experimentală, se  parcurge alfabetul, de la A la Z.  Experimentele sunt denumite în limba engleză, începând cu APPLE și terminând cu ZOOMERS (un experiment=o literă).

Fiecărui experiment îi corespunde o poezie pe care părinții o vor lectura copiilor. Fiecare poezie are un personaj denumit în concordanță cu litera experimentului ( experimentul Tornado - personajul Toto). Versurile reprezintă intriga ce conduce la realizarea experimentului.

Realizând cu copiii experimentele, aceștia vor fi  stimulați cognitiv, senzorial, emoțional și li se va dezvolta concepția științifică despre natură.

În speranța că v-am stimulat interesul, vă doresc explorare cu mari descoperiri!

Notă: un experiment în fiecare zi... (nu doar în perioada ,,Școala altfel'')

Video-ul de prezentare a experimentelor, de la A la Z:

Experiment litera A:

Experiment litera X:

Experiment litera Y:

Experiment litera Z:

De la A la Z am experimentat, alfabetul am terminat!!!

Așteptăm cu nerăbdare fotografii și filmulețe cu reușitele voastre!

Profesor învățământ preșcolar,

Cojanu Mirela