S.O.S. Ce facem împreună cu copiii acasă?

mart. 16, 2020

Un număr foarte mare de părinţi au aflat cu oarecare îngrijorare că în această perioadă trebuie să stea cu copiii acasă . Aceştia au mărturisit cu toată sinceritatea că le pot planifica timpul liber copiilor pentru câteva ore, implicându-i în activităţi extraşcolare, însă le este greu să găsească jocuri sau cursuri interactive pentru 8-10 ore pe zi.   În primul rând trebuie înţeleasă corect această perioadă de "stat acasă" a copilului. Psihoterapeutul Ioana Rusconi spune că: "Este indicat să i se explice şi să înţeleagă corect ce se întâmplă şi, mai ales, faptul că nu e în vacanţă ci e o măsură de prevenţie a unei potenţiale infectări.  Odată ce a conştientizat acest fapt, copilul poate avea aşteptările ajustate, astfel încât să nu îşi dorească sau să ceară în permanenţă să fie "distrat" ci să participe la viaţa de familie şi la activităţile casnice cotidiene."  Părintele poate să recadreze percepţia asupra acestei perioade şi în loc să o privească ca pe o problemă ce se cere a fi rezolvată, să vadă un prilej de a-şi cunoaşte copilul. Petrecând timp împreună se pot familiariza şi pot învăţa unul de la celălalt.  Ca şi activităţi, plaja "ofertelor" este largă: pot fi de la cele mai simple şi banale sarcini casnice (organizarea camerei, a dulapului sau a cărţilor, prepararea micului-dejun sau ajutor mamei în pregătirea mesei de prânz) până la activităţi creative precum desenat/pictat/colorat mandale, crearea unor obiecte de bricolaj din materiale reciclabile la îndemână, lectura unor poveşti/cărţi pentru şcoală - împreună cu unul dintre părinţi, vizionarea unui serial urmată de concluzii şi păreri, dezbateri a unor lecţii de moralitate sau a întâmplărilor văzute.   Important este să înţeleagă atât părinţii cât şi copiii că acele reguli şi indicaţii arhi-promovate pe toate posturile de radio şi televiziune sunt măsuri civice de protejare a comuntăţii în care trăim şi că pentru fiecare activitate plăcută dar contraindicată există cu siguranţă o alternativă safe. De exemplu nu este indicat a se merge la mall însă o plimbare în natură este oricând bine-venită şi chiar încurajată.  Însă pentru a vă uşura aceste sarcini, vă propun să trecem împreună printr-un jurnal de carantină ce va cuprinde cateva activităţi pentru fiecare zi.

Aşadar spor în creativitate  cu cei dragi!

sursa: Mindtherapy center