Cele mai distractive activități și jocuri pentru copiii care stau în casă

Grupa mijlocie Piticii veseli mart. 24, 2020
desprecopii.com

Sunteți în căutare de activități și jocuri pentru copiii care stau în casă?

Bucură-te de timpul liber pe care îl ai la dispoziție și fă lucrurile care îți plac.

Sunt multe jocuri distractive pe care le poți juca de unul singur sau împreună cu familia ta.

Cele mai distractive jocuri și activități pentru cei mici:

Șotronul

Şotronul este un joc clasic care poate fi practicat atât în exterior cât şi în interior, dacă dispunem de spaţiu suficient .Numărul minim de jucători este de doi. Pentru a putea juca șotron avem nevoie de o piatra cu care să aruncăm la șotron.
Există nenumărate feluri de a practica acest joc. Cele mai multe versiuni presupun parcurgea unui traseu dus-întors ( de la 1-8) sărind într-un picior după ce se aruncă inițial o piesă  într-una dintre figurile geometrice. Jucătorul trebuie să arunce piesa în căsuța adecvată și să parcurgă traseul fără să calce liniile sau în afara șotronului; în caz contrar, un alt jucător îi ia locul. (https://www.wikipedia.org/)

Tot ce încape într-o cutie

Alege o cutie încăpătoare de carton apoi pune multe obiecte în ea: mașinuțe, păpuși, culori, caiete, etc. Fă o gaură în cutie apoi pune o bucată de material , astfel ca nimeni să nu poată vedea în interiorul cutiei.

Jucătorii trebuie să introducă mâna în cutie și să identifice acel obiect. Cel care a răspuns corect câștigă un punct.

„Rece, cald, fierbinte!.”

Ascundem  un obiect și celălalt trebuie să-l găsească după indicațiile: "rece, cald, fierbinte!", în funcție de cât de aproape este de obiectul ascuns.

„Turnul”

Este un joc compus din piese de lemn cu care se alcătuiește un turn.

Cercetașii . Vom confecționa un binoclu din unirea a două suporturi pentru hârtia igienică

„Mima ”– imită :animale, personaje, chiar să sugerăm cuvinte.

„Statuia” Puneți muzică și când se oprește muzica , copilul trebuie să stea ca o statuie indiferent de pozitia în care rămâne. Cine se mișcă iese din joc. Câștigă cel care rămâne ultimul.

Ascunde-te de inamic! (făcând  cazemate)

Construim din Lego case, roboți, bărci etc.

Bătaie cu pernele.

Picnic în casă.

Ascultați muzică,dansați!

Faceți diverse obiecte din : carton, coli colorate, lemn, sârma. Pictați, colorați, sesenați, decupați!

Figurine mișcătoare din plastilină.

Plantarea florilor în ghivece, puieților.

Realizarea de cuiburi pentru păsări.

Facem pizza, biscuiți, chifle.

"De-a v-ați ascunselea"

"Baba-oarba!"

Experimente: Vulcanul –aveți nevoie de: colorant alimentar roșu, oțet, bicarbonat de sodiu, săpun lichid, o tavă adâncă, pahar/sticlă.

Jocuri cu degetele

Recunoaște: cifre, litere, forme geometrice

Liliana-Minodora Iancu

Profesor învățământ primar și preșcolar